Ema - seans DKF Projekcja online

Chile 2019, 100 min
reżyseria: Pablo Larraín
scenariusz: Guillermo Calderón, Pablo Larraín
muzyka: Nicolas Jaar
zdjęcia: Sergio Armstrong
obsada: Mariana Di Girólamo, Gael García Bernal, Santiago Cabrera
Nieuchwytna jak płomień, uwodzicielska Ema roznieca ogień wszędzie tam, gdzie się pojawia. Taniec to dla niej całe życie – dla swojej pasji jest gotowa poświęcić dosłownie wszystko. Wspólnie z mężem-choreografem podejmuje kontrowersyjną decyzję, przez którą upada jej dawny świat, a na zgliszczach starego porządku wyrasta zupełnie nowy – gdzie kobiety mogą tańczyć tak, jak chcą, o rodzinie nie decyduje pokrewieństwo i każdy sam tworzy choreografię własnego życia. W nowym świecie Ema jeszcze mocniej zatraca się w seksualnym, agresywnym reggaetonie.
Film Larraína to manifest nowego kina, które nasłuchuje pulsu życia, uczy się języka nowego pokolenia. I zamiast snuć opowieść – tańczy.
„Emie" daleko jednak do dramatu obyczajowego, choć jest w tym filmie diagnoza kondycji młodego pokolenia Chilijczyków. To jednak film szalony, zmysłowy i nieobliczalny jak jego tytułowa bohaterka szukająca ratunku i siebie w dzikim tańcu czy idąca przez ulice pięknego Valparaiso z miotaczem ognia. Nie jest to rodzaj kina dla wszystkich, ale z pewnością znajdą się tacy widzowie, których „Ema” porwie. /Barbara Hollender, Rzeczpospolita/
Prelekcja do filmu, przygotowana przez Annę Równy i Jarosława Skulskiego, zostanie opublikowana w dniu seansu w wydarzeniu na Facebooku.
Anna Równy – edukatorka filmowa, doktorantka w Katedrze Wiedzy o Filmie i Kulturze Audiowizualnej UG, współpracuje jako ekspertka z festiwalami filmowymi, dystrybutorami filmowymi i twórcami, oraz z instytucjami i podmiotami odpowiadającymi za kształt edukacji i kultury filmowej w Polsce.
Jarosław Skulski – filmoznawca, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego i podyplomowego Studium Dziennikarstwa na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie; kierownik Działu Edukacji Filmowej i Działalności Kinowej Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach.
Film dostępny w wirtualnej sali kina Rejs. Bilety: 15zł
Działalność DKF Projekcja jest realizowana przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Terminy
- 2020-11-22 18:00