18. Sam na scenie - II Wieczór Mistrzowski - Joanna Szczepkowska „Dzikie ballady Adama M."

3 września 2021 godz. 20:30
OT Rondo, ul. Niedziałkowskiego 5a
„Dzikie ballady Adama M.”
opracowanie i wykonanie Joanna Szczepkowska
„Dzikie Ballady Adama M” to wieczór intensywnych przeżyć z zapomnianymi, dziwnymi i metafizycznymi wierszami inspirowanymi ludowymi legendami. Balladami na pograniczu pogaństwa i chrześcijaństwa o zjawach, nimfach i duchowości.
Joanna Szczepkowska językiem poety i jego ballad wprowadza widzów w świat romantyzmu i szczególnego klimatu wierszy o świecie z dawnych wierzeń. Wierszy recytowanych przy nadających wyjątkowy klimat dźwiękach prasłowiańskiej muzyki.
„…na tej maleńkiej scenie, otulona w ciemność i kilka migotliwych mgnień świecy, sama jedna maluje obrazy, których nikt się nie spodziewa. Wypowiedziała kilka pierwszych słów, a ja wiedziałem już wszystko. I po co to robi – i do czego nas to zaprowadzi! Bo – proszę Państwa – ona stwarza Teatr. Taki najprawdziwszy, magiczny i wielki. Ma do dyspozycji tylko siebie: swój głos, swoje ciało, swoją twarz, oczy... I przenosi nas w świat pogańskich wierzeń, nad leśne jeziorka, pełne duchów i zjaw ostępy, w których wiele zdarzyć się może. By się zdarzyło naprawdę – musimy uwierzyć, że właśnie tam jesteśmy. A ona nie daje nam wyboru – musimy uwierzyć. Bo ona bierze nas za ręce i prowadzi, byśmy tak jak ona otworzyli serca na sztukę…”
Włodzimierz Neubart, www.chochlikkulturalny.blogspot.com
Joanna Szczepkowska – aktorka, pisarka, poetka i felietonistka. Wielokrotnie nagradzana za dokonania aktorskie , wykonawczyni wielu ról szekspirowskich , autorka m. in. opowiadań „ Fragmenty z życia lustra” , sagi rodzinnej „ Kto ty jesteś” , poezji „Ludzie ulicy i inne owoce miłości” , sztuk teatralnych – „Goła baba” ,„ADHD i inne cudowne zjawiska” , „Pelcia czyli jak żyć, żeby nie odnieść sukcesu”. Od 1999 roku publikuje felietony na które złożyło się kilka zbiorów m. in „ Piasek ze szkła” i „ Jak wyprostować koło”. W 1989 roku zasłynęła niespodziewanym ogłoszeniem „ końca komunizmu” w trakcie wywiadu jaki przeprowadzała z nią dziennikarka telewizji publicznej. Za działalność konspiracyjną i patriotyczną została nagrodzona Krzyżem Kawalerskm i Orderu Odrodzenia Polski i Srebrnym Krzyżem Zasługi. Kontrowersje wokół jej publicystyki odbiły się szerokim echem w polskiej debacie publicznej a także na jej życiu artystycznym. Malarstwo z wykorzystaniem współczesnych technik wydaje się kolejnym etapem jej poszukiwań.
fot. www.joannaszczepkowska.pl
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
Terminy
- 2021-09-03 20:30