KONOPIELKA - w ramach Krótkiej Historii Polskiego Kina

Film
Dzisiaj: 2024-09-21 15:00

Miejsce: kino REJS, Emcek, aleja 3 Maja 22

W sobotę, 21 września o godz. 15:00, zapraszamy na kolejną odsłonę cyklu Krótka Historia Polskiego Kina. Tym razem sięgniemy po kultową "Konopielkę" z 1981 roku w reżyserii Witolda Leszczyńskiego.

 

21 września, godzina 15.00
KONOPIELKA
Polska 1981, 88 min

reżyseria: Witold Leszczyński
scenariusz: Witold Leszczyński
zdjęcia: Zbigniew Napiórkowski
muzyka: Wojciech Karolak
obsada: Krzysztof Majchrzak, Anna Seniuk, Joanna Sienkiewicz, Jerzy Block, Marek Siudym, Tomasz Jarosiński, Franciszek Pieczka

Kaziuk żyje w zgodzie z naturą, tradycją i panem Bogiem. Przy boku ma żonę, ojca, syna, córkę, kobyłę, krowę, psa i kury. Do wsi Taplary przyjeżdża do pracy nauczycielka z miasta. Jej pojawienie się wprowadza niepokój, zapowiada zmiany, rozbija poczucie jedności z czasem wiecznym i jego legendami. Kaziukiem targają sprzeczne uczucia: bunt wobec nowoczesności i ciekawość, pogarda i pożądanie wobec panny Joli.
Witold Leszczyński, reżyser zdobył uznanie wybitym debiutem fabularnym „Żywot Mateusza” (1967), zaskoczył nowofalową „Rewizją osobistą” (1972) zrealizowaną w duecie reżysersko-operatorskim z Andrzejem Kostenko. „Konopielka” jest adaptacją powieści Edwarda Redlińskiego (1973), pisarza z nurtu wiejskiego, współscenarzysty filmu. Pisarz współpracował z filmem polskim przy scenariuszach do filmów: „150 na godzinę” (1971), „Awans” (1974), „Szczęśliwego Nowego Jorku” (1997), „Requiem” (2001). Film Leszczyńskiego zdobył Srebrne Lwy Gdańskie (1983), główną nagrodę krytyków na festiwali w Haugesund, Złotą Laseczkę i Nagrodę Publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Komediowych w Vevey w Szwajcarii (1983).

 

Pokaz w ramach cyklu „Krótka historia polskiego kina część II: twórcy osobni” organizowanego przez Stowarzyszenie Kin Studyjnych we współpracy z WFDiF i DI Factory, przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Seans rozpocznie prelekcja wideo kuratora przeglądu, filmoznawcy Tomasza Kolankiewicza. Film wyświetlany w wersji z angielskimi napisami.

 

W najbliższym czasie w ramach przeglądu pokażemy jeszcze:
- PAŹDZIERNIK - Krzyk, reż. Barbara Sass 1983
- LISTOPAD - O-bi O-ba. Koniec cywilizacji, reż. Piotr Szulkin 1984

 

Organizator przeglądu: Stowarzyszenie Kin Studyjnych
Kurator przeglądu: Tomasz Kolankiewicz
Partnerzy: WFDiF, DI Factory
Przegląd współfinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

 

bilety w cenie: 10,00 zł
dostępne w kasie kina oraz on-line
film z napisami w języku angielskim
seans rozpocznie prelekcja wideo kuratora przeglądu, filmoznawcy Tomasza Kolankiewicza

 

 

Telefon
507 846 243
E-mail
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Terminy


  • 2024-09-21 15:00