W dniach 22 - 27 kwietnia zapraszamy na bezpłatne pokazy filmów dokumentalnych WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie.
23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie jest organizowany przez Helsińską Fundację Praw Człowieka we współpracy z wieloma partnerami z całej Polski: organizacjami pozarządowymi, ośrodkami akademickimi, teatrami, kinami i innymi instytucjami kulturalnymi. W Słupsku kolejny raz festiwal współorganizuje kino Rejs Słupskiego Ośrodka Kultury.
W tym roku festiwalowe filmy oglądać będzie można aż w czterech miejscach: w kinie Rejs, Cepelinie, w Pomorskiej Bibliotece Pedagogicznej i na Uniwersytecie Pomorskim.
Dostęp do wszystkich projekcji filmowych jest bezpłatny.
PROGRAM FESTIWALU:
- 22 kwietnia, godzina 18:00 - Przechwycone /Rejs/
- 22 kwietnia, godzina 20:00 - Zróbmy hałas /Cepelin/
- 23 kwietnia, godzina 12:30 - Moja siostra /Pomorska Biblioteka Pedagogiczna/
- 23 kwietnia, godzina 18:00 - Antidotum /Rejs/
- 24 kwietnia, godzina 10.30 - Czarna owca /Uniwersytet Pomorski/
- 24 kwietnia, godzina 11.00 - Zróbmy hałas /Uniwersytet Pomorski/
- 24 kwietnia, godzina 16:00 - Queer Camp /Rejs/
- 25 kwietnia, godzina 20:00 - Moja siostra /Cepelin/
- 25 kwietnia, godzina 20:00 - Nie jesteś sama /Rejs/
- 26 kwietnia, godzina 16:00 - Palestyna, której nie było /Rejs/
- 26 kwietnia, godzina 20:00 - Adidas. Stać cię na więcej /Cepelin/
- 27 kwietnia, godzina 20:00 - Oszukane /Cepelin/
WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE:
- 23 kwietnia, godzina 12:30 - dyskusja po filmie Moja siostra z udziałem gości: Sylwia Moch- Piątek, Przemysław Kaca, Łukasz Pałka /Pomorska Biblioteka Pedagogiczna/
- 24 kwietnia, godzina 10.30 - dyskusja po pokazach Czarna owca i Zróbmy hałas, moderowana przez Grzegorza Piekarskiego /Uniwersytet Pomorski/
- 26 kwietnia, godzina 16:00 - prelekcja Agnieszki Jarzewicz przed filmem Palestyna, której nie było /Rejs/
- 26 kwietnia , godzina 20:00 - dyskusja po filmie Adidas. Stać cię na więcej, moderowana przez Bartosza Murawskiego /Cepelin/
FESTIWALOWE MIEJSCA:
- kino Rejs, Słupski Ośrodek Kultury, al. 3 Maja 22
- Instytut Pedagogiki i Psychologii, Uniwersytet Pomorski, ul. Boh. Westerplatte 64, sala 316.
- Pomorska Biblioteka Pedagogiczna, ul. Stefana Jaracza 18a
- klubokawiarnia Cepelin, ul. Stary Rynek 7
organizator: Helsińska Fundacja Praw Człowieka
współorganizator: kino Rejs, Słupski Ośrodek Kultury, kluboksięgarnia Cepelin, Instytut Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Pomorskiego, Europe Direct Słupsk, Pomorska Biblioteka Pedagogiczna w Słupsku
współfinansowanie: Miasto Stołeczne Warszawa, Ambasada Królestwa Niderlandów, Open Society Foundations
partnerzy: ChaiTea
patroni medialni: OKO.press, ngo.pl, Nowa Polszcza
Objazdowy Festiwal WATCH DOCS w Słupsku odbywa się pod honorowym matronatem
Słupskiej Rady Kobiet.
OPISY FILMÓW
ANTIDOTUM
Wielka Brytania 2024, 89 min
reżyseria: James Jones
Ten dokument ogląda się jak prawdziwy szpiegowski thriller. Jego protagoniści w imię przekonań rzucają wyzwanie psychopatycznemu władcy Kremla. To oni, dziennikarze śledczy, są tytułowym antidotum na jad rosyjskich służb specjalnych, które dosłownie i w przenośni zatruwają instytucje wolnego świata. Kluczową postacią filmu i naszym przewodnikiem po uniwersum szpiegów jest Christo Grozev, były główny specjalista od spraw rosyjskich w portalu śledczym Bellingcat, obecnie żyjący pod ochroną służb w USA. Twórcy dokumentu z detalami pokazują koordynowaną przez Grozeva akcję, dzięki której na Zachód trafia jeden z pracowników tajnego laboratorium chemicznego FSB. To tam powstawały substancje, przy pomocy których rosyjscy agenci zabijali za granicą przeciwników Putina. Trzymający do końca w napięciu film Jonesa uświadamia nam skalę działania moskiewskiego reżimu, ale jest przede wszystkim hołdem dla ludzi, którzy płacą wysoką cenę za trwanie przy swoich przekonaniach.
CZARNA OWCA
Wielka Brytania 2018, 27 min
reżyseria: Ed Perkins
Kiedy w okolicy dochodzi do zabójstwa czarnoskórego chłopca, rodzina Walkerów wyprowadza się z Londynu szukając azylu na przedmieściach. Tyle, że przeprowadzka nie przynosi spodziewanych rezultatów. Nastoletni Cornelius w nowym miejscu zamieszkania również doświadcza przemocy - tym razem motywowanej rasowo. Żeby przerwać chłopiec postanawia zaprzyjaźnić się ze swoimi nastoletnimi prześladowcami. Chce stać się jednym z nich. „Czarna owca” zaciera granice między dokumentem a fikcją i porusza uniwersalne problemy tożsamości, dojrzewania i nietolerancji. Film nominowany do Oskara.
MOJA SIOSTRA
Polska 2023, 30 min
reżyseria: Mariusz Rusiński
Co robić, kiedy najbliższa Ci osoba ucieka przed rzeczywistością? Intymny i do bólu prawdziwy film o uzależnieniu, rodzinie i emocjonalnych nawykach, które uniemożliwiają prawdziwy kontakt.
Niezwykle intymne, fascynujące spojrzenie na rodzinne współzależności. Reżyser filmu towarzyszy swojej nastoletniej siostrze w wychodzeniu z uzależnienia od substancji psychoaktywnych i uważnie analizuje kryzys relacji swoich najbliższych. Ujawnia zawierane między członkami rodziny przymierza, punkty zapalne oraz narastające konflikty, które mimo najlepszych chęci pozostaną nierozwiązane. Obserwujemy, jak rodzice uczą się wspierać nastolatkę na jej zasadach, jednocześnie konfrontując się z jej żalem wynikającym z poczucia niezrozumienia i dysproporcji w obdarzaniu dzieci miłością i uwagą. Mimo złości na Zuzię, jej bliscy mają bowiem świadomość, że ten nałóg nie wziął się znikąd. Jak schematy zachowań w rodzinie wpływają na wybory dorastających dzieci? I gdzie przebiega granica odpowiedzialności rodziców?
NIE JESTEŚ SAMA
Polska, Szwecja 2024, 82 min
reżyseria: Karolina Domagalska
Ich numer telefonu znamy z demonstracji. Twarze z okładek gazet albo furgonetki antyaborcyjnej. Nazwiska z kampanii społecznych lub doniesień sądowych. W filmie poznajemy bliżej Justynę, Kingę, Natalię i Karolinę - przyjaciółki i aktywistki tworzące Aborcyjny Dream Team. Dziewczyny odbierają telefon pomocowy i chwalą się na TikToku, że umożliwiają 100 aborcji dziennie szokując hasłem „Aborcja jest OK!”.
Mają przeciwko sobie wszystkich - opinię publiczną, lekarzy, polityków. Mało kto rozumie, że ich prowokacyjny styl to walka ze stygmą aborcyjną, a w tle toczy się batalia o wolność i zdrowie kobiet. Jednak po wyroku trybunału, praktycznie zakazującego dokonywania aborcji, ich grupa staje się symbolem społecznej rewolucji, a numer infolinii skanduje tysiące ludzi na protestach. Niszowa wcześniej działalność staje się coraz bardziej niebezpieczna, znajdując się nagle w centrum zainteresowania nie tylko mediów, ale również prokuratury. Jedna z nich, Justyna, staje przed sądem za “pomoc w aborcji”. W momentach wyczerpania i rozpaczy dziewczyny ratują się poczuciem humoru i wzajemnym wsparciem, a potem stawiają się na posterunku z pytaniem „Jak mogę ci pomóc”?
OSZUKANE
Wielka Brytania 2023, 18 min
reżyseria: Dorothy Allen-Pickard
Dorothy Pickard prezentuje w swoim filmie szokujące historie uwiedzionych przez policyjnych tajniaków aktywistek ruchów na rzecz praw zwierząt. Agenci latami pozostawali z nimi w związkach, prowadząc podwójne życie. Oszukane kobiety odtwarzają sceny z przeszłości, by odzyskać poczucie sprawczości – i władzę nad własnym losem.
PALESTYNA, KTÓREJ NIE BYŁO
Szwajcaria 2024, 71 min
reżyseria: Yvann Yagchi
Czy palestyńskiemu reżyserowi uda się pokazać zamknięty świat żydowskich osiedli na Zachodnim Brzegu?
Pomysł, żeby Palestyńczyk pokazał w dokumencie zamknięty świat żydowskich osiedli na Zachodnim Brzegu, wydaje się karkołomny. Miał jednak spore szanse powodzenia. Reżyser nawiązuje kontakt z przyjacielem sprzed lat – obecnie ortodoksyjnym osadnikiem, do którego wybiera się z kamerą w odwiedziny. Co wyniknie z tego spotkania? Yvann Yagchi zderza ze sobą przeciwstawne perspektywy i pokazuje, do jakiego stopnia historia jego narodu została wypaczona przez lata manipulacji. Pochodzący z rodziny przedwojennych intelektualistów reżyser pokazuje nam Palestynę sprzed 1948 roku – kraj zupełnie inny od naszych wyobrażeń. Łącząc archiwalia, rodowe pamiątki, animacje i efekty współczesnych poszukiwań, odsłania ślady dawnej świetności swojej rodziny – i kraju. Wbrew tytułowemu sloganowi, który – powtarzany przez lata – zakorzenił się w powszechnej świadomości nie tylko w Izraelu.
PRZECHWYCONE
Kanada, Francja, Ukraina 2024, 95 min
reżyseria: Oksana Karpovych
Usłysz to, czego nie widać. O czym mówią rosyjscy żołnierze, kiedy dzwonią z frontu do swoich rodzin? „Przechwycone” to psychologiczny thriller, którego groza kryje się poza obrazem.
Najgłośniejszy ukraiński dokument roku, który trzeba zobaczyć w kinie. Nagrodzony m.in. na Berlinale, Krakowskim Festiwalu Filmowym i WATCH DOCS. Mimo że nie pada w nim ani jeden strzał, nie widać rannych, czołgów ani eksplozji, jego twórcom udało się dotrzeć do istoty tego konfliktu. Długie perfekcyjnie kadrowane ujęcia pokazują księżycowe krajobrazy i wybebeszone wnętrza mieszkań, do których dotarł w 2022 roku „Ruski Mir”. Absurd i bestialstwo wojny odsłaniają sami okupanci: warstwę dźwiękową tworzą wyłącznie przechwycone przez ukraiński wywiad rozmowy rosyjskich żołnierzy, relacjonujących rodzinom swoje wojenne przeżycia. Odważny filmowy eksperyment, w którym dźwięk i obraz wzajemnie wzmacniają swój przekaz, bezlitośnie ujawnia stan rosyjskiego społeczeństwa przeżartego toksyczną propagandą. Takiego filmu o wojnie w Ukrainie jeszcze nie było.
QUEER CAMP
Kanada 2023, 80 min
reżyseria: Jen Markowitz
Pełen empatii i twórczej energii letni obóz dla queerowych nastolatków, które wreszcie mogą poczuć się sobą.
Gdzieś w kanadyjskiej głuszy grupa entuzjastów organizuje letni obóz dla nieheteronormatywnych nastolatków. Przyjeżdżają tu, by oderwać się od codziennych problemów, uwolnić swoją kreatywność i zwyczajnie pobyć z ludźmi, którzy ich akceptują. Dzięki świetnym wychowawcom, potrafiącym pomóc im uwierzyć w siebie, dzieciaki dostają potężny zastrzyk pozytywnej energii, poznają nowych przyjaciół i odkrywają w sobie niespodziewane talenty. Twórcom tego dokumentu udała się rzecz niezwykła. Choć ich bohaterowie na co dzień zmagają się z poważnymi problemami: depresją, prześladowaniem w szkole, nietolerancją, Queer Camp to film pełen śmiechu, empatii i swobodnej ekspresji.
ZRÓBMY HAŁAS
Kanada 2023, 11 min
reżyseria: Josiane Blanc
Kanadyjskie nastolatki organizują się przeciwko molestowaniu i przedmiotowemu traktowaniu kobiet w swoich liceach. Nie czekając na dorosłych biorą sprawy w swoje ręce – i domagają się od miejscowych polityków przyjęcia rozwiązań prawnych, które pomogą ograniczyć występowanie przemocy na tle seksualnym w szkole.
GOŚCIE FESTIWALU:
Agnieszka Jarzewicz - fundatorka i prezeska Fundacji Europa dla Pokoju, której siedzibą jest miasto Słupsk. Ekspert zewnętrzny dla Komisji Europejskiej. Studiowała kulturoznawstwo na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie następnie uzyskała doktorat z filozofii, specjalizując się w filozofii języka i komunikacji.
Sylwia Moch-Piątek - certyfikowana terapeutka, trenerka TSR i hipnoterapeutka, z wieloletnim doświadczeniem w pracy z trudną młodzieżą i rodzinami dysfunkcyjnymi. Posiada szeroką wiedzę z zakresu terapii i socjoterapii, a także doświadczenie zawodowe zdobyte podczas pracy w sądzie jako kurator rodzinny. Od 2019 roku tworzy przestrzeń warsztatową dla kobiet w Lawendowym Zakątku Machowino, łącząc swoją pasję do terapii z miłością do natury.
Przemysław Kaca - pedagog i koordynator rodzinnej pieczy zastępczej w PCPR w Słupsku. Wiceprezes Fundacji Latorośl, a także edukator profilaktyczny. Realizator działań edukacyjno - profilaktycznych Hip-hop Druga Szansa oraz autor książek pt. SNY Z BETONU i Hip-hop jako narzędzie resocjalizacji młodzieży. Zdobywca Popkillera w 2023 roku - w kategorii DO WHAT MOVES YOU. Pasjonat kultury hip-hop.
Bartosz Murawski - medioznawca, filmoznawca, prelegent DKF "Projekcja" w kinie Rejs, absolwent nauk politycznych na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz kulturoznawstwa na Uniwersytecie SWPS w Warszawie.
Łukasz Pałka - rysownik, tatuator, prezes Stowarzyszenia Ekipa Słupsk. Beatboxer oraz pasjonat kultury hip-hop. Od wielu lat współpracuje z Przemysławem Kacą w ramach działań Hip-hop Druga Szansa.
Grzegorz Piekarski - adiunkt w Instytucie Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku, edukator antydyskryminacyjny, członek Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej.